Сказилася відьма зла і снігу. Конспект НСД «Ф

Тема:Ф. І. Тютчев «Зима недарма злиться».

мета:познайомити учнів з біографією та творчістю Ф. І. Тютчева; згадати головні відмінні особливостізими і весни; розвивати мовлення; виховувати любов до природи і дбайливе ставленнядо неї.

устаткування:портрет поета; виставка книг з творами Тютчева.

план уроку

  1. Орг. момент.
  2. Мовна розминка.
  3. Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання.
  4. Повідомлення теми уроку.
  5. Новий матеріал.
  6. Физминутку.
  7. Самостійна робота.
  8. Підсумок уроку. коментування оцінок
  9. Домашнє завдання.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Привітання. Перевірка готовності до уроку.

2. Мовна розминка.

Вчимо чистоговорку (спочатку вчитель читає вголос, потім діти повторюють її хором).

На - на - на - нарешті прийшла весна.
Ло - ло - ло - на вулиці тепло.
Ка - ка - ка - розлилася наша річка.
Ялина - ялина - ялина - з даху капає крапель.
Чиї - чиї - чиї - на вулиці струмки.
Ождь - ождь - ождь - ллє весняний дощ.

3. Перевірка домашнього завдання.

Повторення пройденого матеріалу на попередньому уроці.

4. Повідомлення теми і цілей уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з біографією Ф. І. Тютчева иего твором « Зима недарма злиться ». З'ясуємо, як поет уявляв собі зиму і весну.

5. Новий матеріал

Для початку познайомимося з біографією поета (на дошці висить портрет). Народився Ф. І. Тютчев 5 грудня 1803 до старовинній дворянській родині, в маєтку Овстуг Брянського повіту Орловської губернії. Першу освіту здобув в домашніх умовах під керівництвом поета Семена Раича. Потім навчався в Московському університеті, після працював в російській посольстві в Мюнхені. Службу провів в Туріні. Завдяки своїм подорожам, його творчість налічує сотні творів, в яких він описує цікаві події. Свої перші вірші почав писати вже в 15 років. Завдяки знайомству з А. С. Пушкіним його вірші друкували в відомих журналах. А в 1850 році вийшла його перша збірка віршів. У 1858 році його призначено головою комітету іноземної цензури. Помер він 15 липня 1873 в Царському Селі, похований в Петербурзі.

Учитель пропонує дітям на перерві познайомитися з виставкою книг з творами Ф. І. Тютчева.
Робота над віршем(Вчитель читає його напам'ять).

Зима недарма злиться,
Пройшла її пора -
Весна в вікно стукає
І жене з двору.
І все заметушилося,
Всі нудить Зиму он -
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.
Зима ще клопочеться
І на Весну бурчить.
Та їй в очі регоче
І пущі лише шумить ...
Сказилася відьма зла
І, снігу захопити,
Пустила, тікаючи,
У прекрасне дитя.
Весні і горя мало:
Умилася в снігу,
І лише рум'яний стала,
Наперекір ворогові.

словникова робота(Слова написані на дошці).

  • нудить
  • дзвоніння
  • наперекір

Які пори року зустрічаються у вірші?

Як охарактеризував їх поет?

Які відносини між зимою і весною?

Як ви думаєте, чи міг бути інший результат боротьби?

(Картина Кримова "Зимовий вечір")

Підготовка до виразного читання(Шукаємо паузи, ставимо логічний наголос, Визначаємо темп читання, тон).

Скільки строф у вірші? (П'ять)

Скільки тривалих пауз? (чотири)

Зима недарма злиться,
Пройшла її пора -
Весна в вікно стукає
І жене з двору.
- Чому Зима злиться?

Підберіть синоніми до слова « недарма»(Не дарма, не дарма).

Прочитайте 2 останні рядки, поясніть, як ви їх розумієте. (Весняна пора зовсім близько).

Які слова головні в цій частині? (Недарма, пройшла, Весна, жене).

І все заметушилося,
Всі нудить Зиму он -
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.

Поясніть сенс висловлювань «все заметушилося", "все нудить"

Які слова головні? (Заметушилися, нудить, жайворонки)

Зверніть увагу на останні два рядки, в них дуже часто зустрічаються дзвінкі звуки «ж, в, н, б», саме вони дозволяють нам почути спів птахів.

Зима ще клопочеться
І на Весну бурчить.
Та їй в очі регоче
І пущі лише шумить ...

Прочитайте слова, що передають настрій Зими і Весни (клопочеться, бурчить, регоче, шумить).

Як ви вважаєте, на які слова падає логічний наголос?

А як шумить Весна? (Струмками, шумом вітру, пташиним криком).

Підберіть синонім до слова пущі? (Сильніше)

4 і 5 строфи діти читають самостійно.

Сказилася відьма зла
І, снігу захопити,
Пустила, тікаючи,
У прекрасне дитя.

Весні і горя мало:
Умилася в снігу,
І лише рум'яний стала,
Наперекір ворогові.

Прочитайте слова, що доводять протистояння Зими. (Сказився, пустила тікаючи).

Як поет називає Зиму? Весну?

Як відреагувала Весна на прокази Зими?

Синонім до слова "наперекір"? (На зло)

Чому Весна - молода дівчина, а Зима-старенька?

6. Физкультминутка

Ми ляскаємо в долоні, хлоп, хлоп (Хлопки над головою)
Ми тупотимо ногами, топ, топ (Високо піднімаємо коліна)
качаємо головою (Головою вперед назад посувати)
Ми руки піднімаємо, ми руки опускаємо (Руки підняти, опустити)
Ми низько присідаємо і прямо ми встаємо (Присісти і підстрибнути)

Руки вниз, на бочок.
Разжімаем- в кулачок
Руки вгору і в кулачок
Разжимаем на бочок
На носочки піднімайся
Присідай і випрямляти
Ноги разом. ноги нарізно.

Підготовка до виразного читання.

Перш ніж почати вірш, уявіть собі образ головних героїнь.

Читання вірша учащімісявслух чотиривіршами, по черзі.

7. Самостійна робота.

Виписати в зошит слова-дії, що характеризують зиму і весну (робота за варіантами). Перевірка.

8. Підсумок уроку.

З яким твором познайомилися?

Про які зміни в природі ми дізналися?

Що ще нового дізналися?

Оцінити учнів.

9. Домашнє завдання.

Вивчити вірш напам'ять. У зошиті зобразити вподобаного героя з вірша.

Федір Іванович Тютчев - особистість, однозначно, історична, і відомий він не тільки в літературних колах нашої Батьківщини, а й в усьому світі його ім'я пам'ятають і шанують, а твори цього великого автора не тільки перечитують неодноразово, але і вчать напам'ять, і навіть цитують на культурних заходах. Вважається, що вік, в який жив і творив свої шедеври Тютчев, що не був наповнений великими особистостями в літературі, хоча знаючі люди, напевно, таку позицію не підтверджують і не схвалюють. Однак, навіть якщо брати до уваги таку неприємну точку зору, стає очевидним, що саме Федір Іванович Тютчев вніс просто колосальний внесок як у розвиток літератури свого часу, так і в становлення всієї сучасної світової літератури в цілому.

Чим же так прославився автор, яким був його шлях і чому його твір "Зима недарма злиться" до сих пір на устах у кожного? Можливо, відповіді на всі ці питання криються в біографії автора, в поворотах і закутках його долі, а, можливо, ще й в особистому житті самого Федора Івановича Тютчева. У будь-якому випадку, для того, щоб відповісти на всі ці питання, потрібно ознайомитися як з короткою біографієюпоета і письменника, так і з одним з найпопулярніших його творів.


Тютчев був одним з небагатьох, хто дійсно щиро і душевно любив рідну державу, ніколи не забував про нього, навіть за життя на чужині - можливо, це стало ще одним фактором для того, щоб його твори стали настільки душевними, наповненими і близькими для розуміння простому російській людині свого світу і для розуміння російської душі іноземцю.

Важливі деталі біографії Федора Івановича Тютчева

У родині Тютчева п'ятого грудня одна тисяча вісімсот третього року відбулася радісна для всієї родини і довгоочікуване для окремих її членів подія - на світ з'явився спадкоємець, якого вирішили назвати старовинним російським ім'ям Федір. Народився хлопчик в родовій садибі в найсприятливіших для проживання умовах, і перший час тут же і навчався - все це допомогло йому з малих років отримувати гідну освіту, яке в ті роки було доступно тільки самим забезпеченим громадянам. Тут же Федір Іванович проявив і безмежну тягу до якісної освіти - читав хлопчик захлинаючись і без перепочинку абсолютно все, що тільки потрапляло під руку, а, завдяки своєму вчителеві і головному наставнику, хлопчик ще проявив інтерес і до художньої літератури, яку він міг читати довгими вечорами, сидячи на веранді або в кріслі бібліотеки.

Любов до літератури привела Тютчева до того, що ще в самі ранні роки він захопився латиною - і тут йому допоміг його вчитель, який повністю підтримав інтерес учня, допоміг йому освоїти основи і навіть заглибитися в предмет, і допоміг настільки, що вже в досить юному віці Федір перекладав оди і інші серйозні твори зарубіжних авторів, причому робив це майстерно і з властивим йому з самого дитинства майстерністю.

Тяга до творчості в житті Тютчева проявилася в найбільш ранні роки, і це стало першим дзвіночком, який повідомляє всім навколишньому про незвичайне менталітеті юного хлопця, а також про його очевидною геніальності. Крім тяги до освіти, Тютчев володів дивовижною пам'яттю, яка і допомогла йому запам'ятати всі важливі деталі не тільки з дитинства, але і з усього подальшого, досить непростий, життя.

У ранні роки Тютчева освіта була популярно в основному серед представників сильної статі - і, швидше за все, саме це рухало батьками, які з таким завзяттям залучали юнака до навчання, адже розумна і освічена людина мав можливість на велике майбутнє, мав свою думку на все, що відбувається навколо і вважався гідним членом вищого суспільства. Але навіть без батьківського контролю хлопчик навчався стрімкіше своїх однолітків, тому його успіхи були помічені ще на початку його шляху.

Домашню освіту Федір Іванович вважав для себе лише початковим етапом довгого і непростого шляху, і вже в 1817 році Московський університет прийняв генія свого часу в якості вільного слухача на лекціях з російської словесності. Саме тут він не тільки отримує масу цінних знань в тому обсязі, який вважає для себе прийнятним, але і знайомиться з масою цікавих облий, які повністю поділяють її інтереси в галузі літератури, саморозвитку і письменницької майстерності. Тут же він стає членом суспільства за інтересами, основним напрямком якого є російська словесність, і приймають його тут з відкритою душею - талант письменника оцінюють у всіх колах відразу.

Тут, на чужині, Федір Іванович знайомиться зі своєю першою дружиною Елеонорою, з якої обіцяє бути поруч і в горі, і в радості. На жаль, щасливою сімейного життяздійснитися завадила, мабуть, сама доля. Одного разу, під час подорожі з Петербурга в Турин, судно, на якому пересувалася сім'я Тютчева, зазнало серйозної аварії, в рятувальній операції безпосередніми учасниками стали всі, хто знаходився на кораблі - кажуть, сім'ю Тютчева рятував сам Островський, який волею випадку також виявився в цьому подорож. Ніжна і слабка жінка насилу перенесла такий сильний стрес, і зовсім скоро після приїзду додому Елеонора сильно захворіла. Зовсім небагато часу пройшло до сумного моменту її смерті, яка сталася прямо на очах письменника - кажуть, волосся Федора Івановича за одну ніч вкрилися старечої сивиною, а стрес, який пережив він від смерті дружини, складно порівняти з іншими потрясіннями всього його життя.

Незважаючи на це сумна подія, Федір Іванович не втратив інтерес до життя - вже зовсім скоро він представив свою нову дружину Ернестіна, з якої, за чутками сучасників, його роман почався задовго до смерті першої дружини. Цікаво, що і Ернестіна досить рано втратила свого чоловіка - той помер від неприємного, але дуже поширеного в той час захворювання, а Тютчеву заповідав наглядати за своєю дружиною. Можливо, саме спільне горе так зблизило двох самотніх людей, і саме це подарувало їм шанс на щасливе майбутнє разом.

Незважаючи на успішну і дійсно стрімко розвивається кар'єру, в 1839 році Федір Іванович був змушений залишити службу за кордоном і відправитися в країну, яку так палко любив і так часто оспівував у своїх творах. Тут його застала і справжня російська зима, якої так не вистачало йому в поїздці, і сама тепла, світла весна, про яку Федір Іванович відгукується з таким теплом і всепоглинаючою любов'ю.

Вірш Федора Івановича Тютчева «Зима недарма злиться»


Зима недарма злиться,
Пройшла її пора -
Весна в вікно стукає
І жене з двору.
І все заметушилося,
Все нудить Зиму он -
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.
Зима ще клопочеться
І на Весну бурчить.
Та їй в очі регоче
І пущі лише шумить ...
Сказилася відьма зла
І, снігу захопити,
Пустила, тікаючи,
У прекрасне дитя ...
Весні і горя мало:
Умилася в снігу
І лише рум'яний стала
Наперекір ворогові.

Вірш «Зима недарма злиться» було написано Федором Івановичем Тютчева як раз в той час, коли письменник багато подорожував по світу. Тут показано все, що потрібно і так хочеться побачити російській людині, від щирого серця нудьгуючому по своїй гаряче улюбленій батьківщині. Тютчев у вірші переконує читача, що така прекрасна рання весна може бути тільки в рідній країні - тут і весняна крапель, і довгоочікуване тепло.

Цікаво, що пори року в цьому вірші Тютчева представлені яскравими і живими образами - кожна пора року має власний, особливим характером, який повністю відповідає погоді в цю пору року. Зима - зла відьма, яка лякає своїми лютими морозами, покриває міста снігом і ховає їх від людського погляду, а весна - юна спокусниця, яка тільки й робить, що посміхається і веселиться.


Такі образи приємні і легкі для сприйняття будь-якому жителю нашої країни незалежно від віку - діти з легкістю запам'ятовують рядки з твору, адже саме вірш нагадує добру казку зі щасливим кінцем, а дорослі отримують можливість зануритися в світ дитинства і невинності, коли все ще було легко і зрозуміло.

Безумовно, Тютчев залишив після себе просто колосальну спадщину, яке цікаво сьогодні самим різним категоріям громадян. Серед його творів існує широкий вибір напрямів, який доступний всім охочим:

Пейзажна лірика

любовна лірика

Громадянська лірика

Пам'ять про письменника не тільки не зменшується, з кожним роком вона стає все глобальніше - Федір Іванович увічнений в самих різних пам'ятках, Його ім'ям називаються цілі алеї та вулиці, а школярі з задоволенням читають його твори, які є незмінною і невід'ємною частиною шкільної програми.
Завдяки діям, які Федір Іванович робив за життя, пам'ять про нього і його творчість живі завжди в серцях і душах його шанувальників і поціновувачів його творчості.

«Зима недарма злиться ...» Федір Тютчев

Зима недарма злиться,
Пройшла її пора -
Весна в вікно стукає
І жене з двору.

І все заметушилося,
Всі нудить Зиму он -
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.

Зима ще клопочеться
І на Весну бурчить.
Та їй в очі регоче
І пущі лише шумить ...

Сказилася відьма зла
І, снігу захопити,
Пустила, тікаючи,
У прекрасне дитя ...

Весні і горя мало:
Умилася в снігу,
І лише рум'яний стала,
Наперекір ворогові.

Аналіз вірша Тютчева «Зима недарма злиться ...»

Завдяки вдалій дипломатичної кар'єри Федір Тютчев майже 20 років прожив за кордоном, де відкрив в собі тягу до романтизму. Цьому сприяло не тільки захоплення літературою, а й можливість безпосередньо спілкуватися з видатними німецькими поетами. Сам Тютчев на той час уже писав вельми витончені вірші і публікував їх в Росії під різними псевдонімами, вважаючи, що дипломат не має права публічно афішувати свої захоплення. Проте, саме рання творчість цього поета може похвалитися великою кількістю творів, що відносяться до пейзажної лірики. Серед них - вірш «Зима недарма злиться ....», Створеної в 1836 році. Поет відправив його в листі до свого друга князю Гагаріну у вигляді начерку, однак опубліковано цей твір було лише після смерті автора.

Особливість цього вірша в тому, що воно написано не "високим штилем», до якого час від часу вдавався Тютчев, а розмовною мовою, за допомогою якого в той час висловлювалися дворові селяни. Однак не варто списувати це на примха поета. Просто Тютчев, перебуваючи за сотні верст від Росії, спробував відтворити знайому з дитинства картину, коли весна вступає в свої права, а зима все ніяк не хоче йти. Природно, що необхідного ефекту в творі можна було домогтися лише за умови його написання простим і простим стилем, що межує з примітивізмом. Тому особливої ​​художньої навантаження цей вірш не несе, проте з його допомогою автору вдалося дуже точно передати те прикордонний стан природи, коли одна пора року змінює інше.

Поет вказує, що час зими вже пройшло, і тепер уже «весна в вікно стукає». Однак її суперниця проявляє завидну завзятість, не бажаючи так просто поступатися раніше завойовані позиції, вона «злиться», «все ще клопочеться» і сподівається повернути час назад. Але це неможливо, так як все навколо вказує на швидкий прихід весни, яка «в очі регоче» своєї суперниці, продовжуючи вдихати життя в замерзлі річки і поля, оживляти лісу і наповнювати повітря дивним ароматом. Її поет порівнює з прекрасним дитя, яке має чарівний дар перетворювати навколишній світ. Зима ж зображена Тютчева у вигляді злий і буркотливий старої, яка будь-яким способом намагається зберегти свою владу і навіть йде на те, щоб жбурнути в суперницю сніг. Але ця виверт не допомагає, так як весна «лише рум'яний стала наперекір ворогові».

Антоніна Левіна
Конспект НСД «Ф. І. Тютчев «Зима недарма злиться»

Вікова група: підготовча (5-6 років).

Тема: «Ф. І. Тютчев« Зима недарма злиться»

провідна освітня область: «Мовний розвиток»

мета: Допомогти відчути красу природи у вірші, вивчити його напам'ять;

завдання:

освітня: Вчити уважно слухати, розвивати зв'язну діалогічну мова дітей, знайомити з дитячою літературою, закріпити знання про відмінності віршованого і прозового жанрів; формувати інтерес до книги; продовжувати знайомити дітей з поезією Ф. І. Тютчева, Показати красу, яскравість його поезії;

розвиваюча: Розвивати спостережливість, активізувати увагу і пам'ять дітей, розширювати мислення і кмітливість, уміння працювати колективно, розвивати дитячу творчість, розвивати ігрову діяльність дітей, розвивати вміння виконувати рухи відповідно до слів тексту, розвивати уяву, мова дітей, підводити дітей до створення виразного образу в малюнку;

Виховна: Виховувати доброту, чуйність, виховувати дружні взаємини між дітьми, прищеплювати дітям любов до рідної природи;

Види дитячої діяльності: Пізнавальна ігрова, комунікативна, сприйняття художньої літературиі фольклору, рухова, образотворча, музична,

форми організації: Групова, подгрупповие.

Форми реалізації дитячих видів діяльності: Розглядання картини, бесіда, дидактична гра, Виконання рухів по музику, аплікація, спів.

устаткування: Магнітна дошка, ілюстрації зимової природи,

портрет Ф. Тютчева, Фотографії поета; аудіозапис вірша; виставка книг Ф. Тютчева; гуаш; пензлика; лист альбому; серветки; магнітофон, презентація вірші по слайдах проектора

попередня робота: Спостереження за деревами; розглядання зимових пейзажів; малювання дерев; бесіда про поета і поезії; виразне розповідання віршів напам'ять.

словникова робота:

нудить (Устар.)- змушує, змушує зиму піти геть

Нудить - від дієслова «Нудити», Тобто говорити монотонно, а також скаржачись або наполегливо просячи чогось.

Пущі - більше, сильніше

Хід ігровий навчальної ситуації:

Вступна частина

Привіт, хлопці. (Вітаю).

Сьогодні у нас гості. Давайте привітаємося з ними. Проходьте на стільчики. Сідайте красиво. (Діти проходять на стільчики, сідають)

Хлопці, я хочу запропонувати вам прослухати аудіозапис художнього твору

Вихователь включає аудіозапис вірша

Як ви думаєте, яке це художній твір? (Відповіді дітей)

Чим відрізняється вірш від інших художніх творів? (Є рима)

Вірш відноситься до поезії чи прозі?

А як називають людину, яка пише поезію?

А як називають людину, яка пише прозу?

Діти, є поети міські і сільські.

Де живуть міські поети? (в місті)

Де живуть сільські поети?

(в селі)

Основна частина

Сьогодні я розповім вам про сільського поета, ми познайомимося з віршами знаменитого поета, який дуже любив природу і знав все її таємниці. Біографія Ф. І. Тютчева. Сьогодні я розповім вам про знаменитого поета. Діти, ви знаєте, кого зобразив художник на цьому портреті? Так, це Федір Іванович Тютчев - поет, Якого знають не тільки в нашій країні, але і у всьому світі. Федір Іванович жив дуже давно. Він народився багато років назад Коли йому було 10 років, до нього запросили вчителя Сёмёна Єгоровича Раича. Він був поет Учитель навчив його розуміти літературу, заохочував його бажання писати вірші

Коли йому виповнилося 15 років, він вступив до університету, після його закінчення поїхав далеко за кордон. Але там продовжував любити нашу Росію і про неї писав вірші. Його вірші були про природу, про батьківщину, про поезію.

Одного разу один Тютчевапередав зошит з його віршами великому поетові А. С. Пушкіну. Вірші дуже сподобалися А. С. Пушкіну і він надрукував їх в своєму журналі «Современник». З тих пір вірші Ф. І. Тютчевастали відомі всій Росії

Тютчев написав багато книг, Присвячених російській природі, він глибоко відчував рідну природу і дуже любив її

Хочете послухати?

У цьому вірші зустрінуться нові слова

2. Словникова робота.

3. Послухайте вірш поета Вихователь читає напам'ять вірш Ф. І. Тютчева« Зима недарма злиться.

Зима недарма злиться,

Пройшла її пора-

Весна в вікно стукає

І жене з двору.

І все заметушилося,

Все нудить зиму вон-

І жайворонки в небі

Вже підняли лунати

Зима ще клопочеться

І на весну бурчить,

Та їй в очі регоче

І пущі лише шумить

Сказилася відьма зла

І, снігу захопити,

Пустила, тікаючи,

У прекрасне дитя ...

Весні і горя мало:

Умилася в снігу

І лише рум'яний стала,

Наперекір ворогові.

Вам сподобалося вірш?

- Як воно називалося?

Які почуття викликало у вас цей вірш?

Яке враження залишило? (Добрий, радісне враження.)

Які картини ви представили? Чи можемо ми припустити, як

Физминутку.

- Зима недарма злиться(Хоровод)

Пройшла її пора-

Весна в вікно стукає

І жене з двору.

І все заметушилося (Крокуємо на місці)

Все нудить зиму вон-

І жайворонки в небі (Правої, потім лівою рукою показати переліт птахів)

Вже підняли лунати

Зима ще клопочеться(Хоровод)

І на весну бурчить,

Та їй в очі регоче

І пущі лише шумить

Грамзапись вірші Ф. Тютчева« Зима недарма злиться» (Діти слухають грамзапись вірші)

(Читаю перший чотиривірш)

(Читаю другому чотиривірші)

Що ви почули про зиму в цьому вірші? (Відповіді дітей

Коли я слухаю цей вірш, мені добре представляється зима, Яка не хоче йти В цьому вірші чудовий поет Афанасій Фет зобразив останні зимові дні)

Які художні засоби використовує автор?

(Читаю третій чотиривірш)

Які художні засоби використовує автор? (Це красива історію про красу зими. Автор використовує засоби художньої образотворчості, завдяки яким вірш краще запам'ятовується. Фраза " зима недарма злиться" означає, що зима як людина, Що, звичайно, не може бути насправді, тому цей рядок містить уособлення).

Хочете його намалювати?

6. Малювання «Весняний пейзаж»по вірша Ф. Тютчева

Давайте подивимося, які гарні у вас вийшли картини - справжній весняний пейзаж. Якими словами можна описати наші картини?

Малюють ватяними паличками

Самостійне розповідання вірші.

Обговорення поняття РИМА.

- Що таке РИМА? (Співзвучне закінчення рядків)

- Знайдіть риму в вірші.

- А тепер прочитайте вірш свого сусіда так, як ніби це ви розповідаєте йому про зиму

Після читання діти вказують, у кого вийшло прочитати особливо добре. (Двоє дітей читають вірш вголос)

Заключна частина

- Який образ склався у вас під враженням цього вірша? (Весна - це образ святковий, молодий, ніжний, радісний).

Який настрій залишилося у вас від почутого вірша? Як воно називалося?

Хто його написав?

Федір Іванович - наш кращий сільський поет. Його пам'ятають і люблять в нашій країні і в усьому світі. Ви ще багато дізнаєтеся про цього поета в школі і, коли станете дорослими.

Хочете подивитися його книги? (Виставка книг).Я запрошую вас відвідати виставку книг Ф. Тютчева

Аналіз вірша Федора Івановича Тютчева "Зима недарма злиться ..."
На допомогу вчителям-словесникам і учням середньої школи.

1.
Федір Тютчев
Зима недарма злиться (1836)

Зима недарма злиться,
Пройшла її пора -
Весна в вікно стукає
І жене з двору.

І все заметушилося,
Всі нудить Зиму он -
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.

Зима ще клопочеться
І на Весну бурчить:
Та їй в очі регоче
І пущі лише шумить ...

Сказилася відьма зла
І, снігу захопити,
Пустила, тікаючи,
У прекрасне дитя ...

Весні і горя мало:
Умилася в снігу
І лише рум'яний стала
Наперекір ворогові.

2.
Трохи про поета

Тютчев Федір Іванович (1803 - 1873)

Російський поет, член-кореспондент Петербурзької Академії Наук (1857). Духовно-напружена філософська поезія Тютчева передає трагічне відчуття космічних протиріч буття.

Народився 23 листопада (5 грудня н.с.) в садибі Овстуг Орловської губернії в стародворянской среднепоместного сім'ї. Дитячі роки пройшли в Овстуге, юнацькі - пов'язані з Москвою.

Домашньою освітою керував молодий поет-перекладач С. Раїч, познайомив учня з творіннями поетів і заохочував його перші віршовані досвіди. У 12 років Тютчев вже успішно перекладав Горація.

У 1819 вступив на словесне відділення Московського університету і відразу прийняв живу участь в його літературному житті. Закінчивши університет в 1821 зі ступенем кандидата словесних наук, на початку 1822 Тютчев вступив на службу в Державну колегію іноземних справ. Через кілька місяців був призначений чиновником при Російської дипломатичної місії в Мюнхені. З цього часу його зв'язок з російською літературним життям надовго переривається.

На чужині Тютчев провів двадцять два роки, з них двадцять - в Мюнхені. Тут він одружився, тут познайомився з філософом Шеллінгом і подружився з Г. Гейне, ставши першим перекладачем його віршів на російську мову.

Справжнє визнання поезія Тютчева вперше отримала в 1836, коли в пушкінському "Современник" з'явилися його 16 віршів.

У 1844 переїхав з родиною до Росії, а через півроку знову був прийнятий на службу в Міністерство закордонних справ.

Дарування Тютчева, заклично зверталася до стихійних основ буття, саме мало щось стихійне; найвищою мірою характерно, що поет, за його власним визнанням виражав свою думку твердіше по-французьки, ніж російською, всі свої листи і статті писав тільки французькою мовою і все своє життя говорив майже виключно по-французьки, найпотаємнішим поривам своєї творчої думки міг давати вираз тільки в російській вірші; кілька французьких віршів його зовсім незначні. Автор "Silentium", він творив майже виключно "для себе", під тиском необхідності висловитися перед собою. Безперечним, однак, залишається вказівка ​​на "соответственность таланту Тютчева з життям автора", зроблене ще Тургенєвим: "... від його віршів не віє твором; вони все здаються написаними на відомий випадок, як того хотів Гете, т. Е. Вони не придумані, а виросли самі, як плід на дереві ".

3.
У вірші Ф.І. Тютчева "Зима недарма злиться ..." п'ять строф по чотири рядки кожна - разом двадцять рядків. Рима - перехресна: "злиться - стукає" - римуються перший і третій рядки; "Пора - з двору" - друга і четверта. Розмір - трёхстопний ямб.

Художній ефект вірша досягається за допомогою різноманітних тропів: уособлення, метафор, епітетів, порівнянь, протиставлень (антитези).
Зима уособлюється зі злою відьмою, Весна - з прекрасним дитиною.
Слова "Зима" і "Весна" написані, як імена власні, з великої літери, що робить ці пори року живими героїнями вірша, самостійно і по-різному діють, мають свій характер.

Зима лютує на Весну, яка стукає до неї у вікно і жене її з двору. Тому Зима змушена бурчати на Весну і клопотати про своє перебування на дворі.
А в чому можуть висловитися бурчання і клопоти Зими? Ранньою весною і снігові хуртовини можливі, і нічні морозці

Зима не виносить сміху Весни, її дій і тікає в сказі, наостанок запустивши в Весну чи важким сніжком, то чи обрушивши на неї цілу лавину снігу.
Весна - місяць, не тільки наступний за Взимку, але і немов би виходить з Зими, тому він не так протиставлений Зимі, як. скажімо, літо, і в зв'язку з цим в двох цих поняттях немає ще глибокої антитези.
Протиставленням (антінтезой) в цьому тексті можуть бути такі поняття, як "відьма зла" (Зима) і "прекрасне дитя" (Весна) і дві емоції - злість Зими і сміх (радість) Весни.

Крім "злий відьми" в віршах дан і ще один синонім до цього поняття - "ворог" Весни.
Однак ці синоніми явні, а контекстуальні, оскільки два несинонимичной поняття метафорично зближені саме в даному контексті.
Ворогом Весну сприймає Зима і звертається з Весною, як з ворогом. Весна-таки не ворогує, а стверджує своє законне право на зміну пір року, так сповнена молодих сил, що тягнуть за собою її до стрімкого розвитку.

Як би не любили ми Зиму, автор схиляє симпатії читача на сторону Весни, тим більше, що Зима намагається образити прекрасне дитя, а це не в її користь.
Безсумнівно, діти бувають пустотливими і веселими - такий і дана Весна в цьому творі - але це не безглузді витівки, це - природна потреба.

На стороні Весни буквально "все" - адже "все заметушилося, все нудить Зиму геть". "Все" - це природа, пробуджується від зимового сну, що виходить із зимового заціпеніння. Всі процеси, що відбуваються в цей момент в надрах землі, в стовбурах дерев, в житті птахів, - активні й стрімкі. Жайворонки повідомляють про це "піднятим дзвінками".

По-своєму Весна делікатна: вона попереджає про свій прихід "стуком у вікно", тобто вона до Зимі постукала, перш ніж увійти в вже не належать тій межі. "Жене з двору" ... - дієслово "жене" дан тут як синонім до дієслова "нудить", тобто направляє, квапить, примушує йти в певному напрямку. "Очевидно, що грубощів Весна собі по відношенню до Зими не дозволяє.

Ніякими перепонами Зимі не втримати Весну: смілива Весна ( "в очі регоче") принесла з собою спів птахів, дзенькіт капелі, шум струмків, і цей шум стає все "пущі" Таким чином текст вірша наповнений найрізноманітнішими звуками ранньої весни.
Знаряддя битви Зими, сніг, Весна, як справжній філософ-мудрець, незважаючи на свою молодість, бере на користь собі: "умилася в снігу і лише рум'яний стала ..."

За допомогою картини нерівній битви (результат якої зумовлений) старої відьмиі дивного рум'яного немовляти Тютчев дає картину зміни пір року в дусі метафоричних уявлень наших предків, які сповідували язичництво, - картину яскраву, динамічну, адже на наших очах відбувається стільки перетворень:
І все заметушилося,
Всі нудить Зиму он -
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.

Цікаво, що метафора "І все заметушилося" може віднести нас до старовинного слов'янського свята Жайворонки, дійсно пріходящемусяся на 22 березня - день весняного рівнодення. Вважалося, що в цей день повертаються на батьківщину жайворонки, а за ними летять і інші перелітні птахи. У цей день діти з пряниковими жайворонками в руках йшли з батьками в полі і приспівували:

"Жайворонки, прилетите!
Студений зиму виженете!
Теплу весну принесіть!
Зима нам набридла,
Весь хліб у нас поїла! "

Зоровий ряд вірша поряд зі звуковим захоплює читача у всю цю весняну гармидер.
Останнє протистояння Зими виражені за допомогою найбагатших метафор: "Зима недарма злиться", "пройшла її пора", Весна в вікно стукає і жене з двору "... Спробуємо вказати всі метафори в цьому дивовижному вірші, і ми переконаємося, що вони присутні в кожному рядку. тобто метафорою весни є як кожен катрен окремо, так і весь твір в цілому. весь вірш від початку до кінця - одна розгорнута метафора, що робить його надзвичайно багатим і за формою, і за змістом.

Відмітною прийомом даного вірша є велика кількість дієслів активного дії: "злиться", "пройшла", "стукає", "жене" - в першій строфі; "Заметушилося", "нудить", "підняли" - у другій строфі; "Клопочеться", "бурчить", "регоче", "" шумить - в третій; "Сказилася", дієприслівник "захопили," пустила ", дієприслівник" тікаючи "- в четвертому катрені;" умилася ", дієслово-зв'язка" стала "- в п'ятому. Неважко підрахувати, що кількість дієслів і дієслівних форм (два деепричастия при наявності п'ятнадцяти дієслів) по строфах розподілилося в наступному порядку: 4,3,4,4,2. в останньому катрені всього два дієслова, що характеризують тільки Весну, так як Весна перемогла і Зими на дворі вже немає.
Всі ці сімнадцять дієслів і дієслівних форм і сформували метафори даного вірша в такій великій кількості.

А епітетів автору вже не знадобилося в великій кількості - їх всього три: "зла" ( "відьма зла" - інверсія, зворотний порядок слів, ще глибше характеризує Зиму, при тому, що логічний наголос також виділяє епітет "зла"), "прекрасне "(" прекрасне дитя "- прямий порядок слів) і порівняльний ступіньприкметника "рум'яний" в складеному іменному присудок ( "рум'яний стала" - зворотний порядок слів).

4.
Присутність авторського ставлення до подій у вірші "Зима недарма злиться" очевидно, але виражено воно не за допомогою першої особи (автора, як ліричного героя, як би і не бачити), а за допомогою інших, вже зазначених коштів. Автору подобається, як "прекрасне дитя" "регоче", яке воно життєрадісне ( "Весни і горя мало" - фразеологізм, який утворює в контексті вірша метафору), що не боїться холоду ( "умилася в снігу"), яким здоров'ям і оптимізмом воно пашить ( "І лише рум'яний стала наперекір ворогові"). Всі симпатії автора - на боці Весни.

Таким чином прославляння Весни стало прославлянням кипучої енергії, молодості, сміливості, свіжості, і енергія трёхстопного ямба підійшла тут як не можна краще.

5.
У російській пейзажної лірики навряд чи ще зустрінеться подібне опис Зими: зима, як правило, в російських народних піснях, в літературних обробках фольклору - герой, хоча часом і суворий, але позитивний, а не негативний. Її чекають, її вітають, її любовно поетизують:

"... Здрастуй, гостя-зима!
Просимо милості до нас
Пісні півночі співати
По лісах і степах. "
(І. Нікітіна)

"Поет зима - відгукується,
Волохатий ліс заколисує
Стозвонних сосняку. "
(Сергій Єсєнін)

У 1852 році, через шістнадцять років після "злиться Зими", Ф.І. Тютчев написав вірші про зиму дещо в іншому ключі, без негативної конотації:

"Чародейкою Зимою
Зачарований, ліс стоїть ... "

Однак якщо раніше Зима характеризувалася Тютчева як "відьма", то потім вона перетворилася в "чарівницю", "чаклунку". Власне всі ці три слова - відьма, чарівниця, чаклунка - синоніми. Правда, в нашій свідомості слово "чари" пов'язано з якимись чарівними, чарівними явищами. Зима, чародійка на початку своєї появи, перероджується в міру свого виснаження в відьму, чиї чари слабшають.

Подовгу знаходиться у відриві від батьківщини, читає літературу німецькою та французькою мовамиі пише статті по-французьки (нагадаємо, що тільки при створенні ліричних творівпоет віддавав перевагу російській мові), Тютчев ввів в зимову тематику швидше за все уявлення і західно-європейської, не тільки російської поетики, але тим і збагатив російську поезію, вніс в вірші про природу свій, тютчевский, відтінок.

6.
Пояснення незрозумілих учням слів.

Нудить - примушує, змушує.

Клопочеться - Клопотати - 1. без доп. Займатися чимось з ретельністю, працювати, метушитися.