Конспекти логопедичних занять із корекції дисграфії. Конспекти занять з корекції оптичної дисграфії

Міністерство освіти, науки та молодіжної політики

Забайкальського краю

ГОУ для дітей – сиріт та дітей,

батьків, що залишилися без піклування

«Борзинська спеціальна (корекційна) школа – інтернат

для дітей-сиріт та дітей, що залишилися без піклування батьків,

з обмеженими можливостямиздоров'я VIII виду»

Конспект заняття з корекції оптичної дисграфії

у 2 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду.

про – а.

вчитель – логопед

Вищої кваліфікаційної категорії

Адамова Юлія Петрівна

2012 р.

Конспект заняття з корекції оптичної дисграфії у 2 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду.

Тема: Розрізнення оптично подібних буквпро – а.

Мета: вчити дітей розрізняти оптично подібні рукописні буквипро та а.

Завдання:

Освітні:

  1. Уточнити написання літерпро та а , Виявити подібності та відмінності;
  2. Уточнити артикуляцію звуків [О] та [А], закріпити зв'язок між звуком та літерою;
  3. Тренувати учнів у розрізненні буквпро та а в ізольованому написанні, у складах та словах;
  4. Удосконалювати навичку читання;
  5. Вчити виділяти голосний на початку слова.

Корекційні:

  1. Розвивати логічне мислення дітей;
  2. Розвивати зорове сприйняття, вміння орієнтуватися на аркуші паперу;
  3. Розвивати вміння координувати промову з рухом;
  4. Розвивати пальцеву моторику за допомогою масажу.

Виховні:

  1. Виховувати в учнів уміння активно працювати на занятті;
  2. Виховувати вміння досягати своєї мети.

Обладнання: картинки – символи на літерипро та а ; прописні літерипро та а (великі та малі); індивідуальні дзеркала; картки з характеристикою звуків – «голосний»; картки - символи звуків "широко відкритий рот" - коло, "овал"; трафарети літер О та А, набори кольорових ручок; олівці червоного кольору; макет акваріума, рибки зі складами; макети яблунь з яблуками, на яких написано слова.

  1. Організаційний момент.

Раз, два – вище голова,

Три, чотири плечі ширші,

П'ять, шість – усім сісти,

Сім, вісім – уваги просимо!

  1. Повідомлення теми заняття.

Логопед: Ви зможете визначити тему заняття, коли відгадаєте загадку:

Тридцять три рідні сестрички –

Писаних красуні,

На одній живуть сторінці

І всюди славляться.

(букви).

Логопед: «Правильно це літери. Сьогодні ми з вами вчитимемося розрізняти літери. А які літери ми розрізнятимемо, ви дізнаєтеся, якщо уважно послухаєте вірші і подивіться на картинки:

У цій літері немає кута,

Тому вона кругла,

До того вона кругла,

Покотитись могла б.

Діти відповідають, що йдеться про літеру О.

Логопед демонструє картинку з літерою О.

Логопед перевертає картинку з літерою О, на звороті літера перетворена на колесо.

Потім логопед читає вірш:

Подивися на колесо

І побачиш літеру О.

Логопед демонструє картинку з літероюа , перетворилася на дівчинку з косою.

Це що за дівчинка,

Дівчинка Олена.

У тієї дівчинки коса

Зі стрічкою зеленою.

Діти відповідають, що йдеться про буквуа.

Логопед: То які ж літери ми розрізнятимемо сьогодні на занятті?

Діти: Сьогодні на занятті ми розрізнятимемо літерипро та а.

Логопед вивішує на дошку картинки – символи.

Літера О – колесо. Літера А – дівчинка з косою.

  1. Уточнення написання буквпро та а.

На дошку вивішуються рукописні літерипро та а та поміщаються під картинками символами.

Логопед: «Дивіться, уважно на ці літери. Чим вони схожі? А що відрізняються?

Діти: Схожі букви тим, що мають овал. А відрізняються тим, що у літериа є гачок з правого боку, а літерапро нього немає.

4. Уточнення артикуляції звуків [О] та [А] та закріплення зв'язку між літерами та звуками.

Логопед: Діти, а який звук ми позначаємо буквою О?

Відповідь учнів: Звук [О].

  1. Уточнення артикуляції звуку перед індивідуальними дзеркалами.

Учні вимовляють звук [О] і зазначають, що губи набувають форми овалу. На дошку вивішується схема артикуляції звуку - овал.

Фонетична розминка.

На дошці з'являється картинка із зображенням хлопчика із хворим зубом, хлопчик стогне: «О – О – О».

  1. Уточнення звуку артикуляції [А].

Учні дивляться у дзеркала, вимовляють звук [А] і зазначають, що з виголошенні звуку губи широко відкриті, рот схожий коло. Увага учнів звертається до схеми артикуляції звук [А] – велике коло.

Фонетична розминка.

На дошці з'являється картинка із зображенням дівчинки, яка гойдає ляльку. Усі хором «качають» ляльку: «а – а – а – а – а – а – а».

Логопед: Отже, хлопці при проголошенні звуків [О] і [А] рота відкрито, з рота виходить повітряний струмінь, який не зустрічає на своєму шляху перешкод, ці звуки ми вимовляємо з голосом. Як ми називаємо такі звуки?

Діти: Голосні.

На дошку біля кожної літери вивішується табличка голосний.

Логопед: Яким кольором ми позначаємо голосні звуки? (червоним).

На дошку прикріплюється біля кожної літери червоний кухоль.

  1. Вдосконалення вміння орієнтуватися на аркуші паперу.

Учням пропонується будиночок із чотирма віконками – два на першому поверсі, два на другому. У кожному вікні знаходиться картинка тварини.

Логопед по черзі прочиняє віконця, учні називають адресу квартири, в якій живе герой: права верхня квартира, ліва нижня і т.д.

  1. Розрізнення ізольованих буквпро та а.

Робота із трафаретами.

  1. Трафарет з літероюа.

Логопед: Хлопці, сьогодні ми працюватимемо з трафаретами. Давайте уважно розглянемо трафарет.

Що ви бачите у верхньому правому кутку? (Коло).

Правильно. Коло. Це коло нам показує, що ми широко відкриваємо рота, коли вимовляємо звук А, і що він набуває форми кола.

Знайдіть у своїх кошиках трафарет кола, прикладіть його до основного трафарету.

У нас вийшла схема вимови звуку [А].

Подивіться, будь ласка, і скажіть, що знаходиться у верхньому лівому кутку трафарету. (Буква А).

Правильно. Це друкована буква А – велика і невелика. Обведіть контур літер червоним олівцем.

Візьміть у кошику трафарети великої і маленької букв А, прикладіть їх до основного трафарету, обведіть деталі, що бракують.

Тепер вийміть трафарети, а на літери, що вийшли, ми нанесемо штрихування в наступному напрямку. (Логопед показує напрямок штрихування, діти наносять його червоним олівцем або ручкою).

Хлопці ви бачите посередині трафарету маленькі вікна. Впишіть у ці віконця великі маленькі літери а. (Нагадує: літераа складається з овалу та гачка з правого боку).

Вікончики розташовані у нас на трафареті хвилею. А так: хвиля вниз - голос звучить тихо, хвиля вгору голос звучить голосно. (Співає логопед, потім кожен із дітей, потім хором, у своїй пальцем проводять рельєфної хвилі).

Діти, послухайте загадку.

На вигляд він – як рудий м'яч,

Тільки от не мчить стрибати,

Безтурботно цілий рік

У теплому кліматі зростає.

Кисло - солодкий цей цитрус!

Поспішай швидше з відповіддю!

У ньому корисний вітамін –

Фрукт зветься …

Правильно – апельсин. Знайдіть у своїх лотках шаблон апельсина, прикладіть його до трафарету.

Уважно послухайте слово «апельсин», який звук у цьому слові перший? (Звук [А]).

У лівому нижньому кутку ви бачите схему слова апельсин, де є три віконця. Вони позначають початок, середину та кінець слова. Оскільки звук [А] у слові «апельсин» стоїть на першому місці, напишіть у першому віконце червоною ручкою буквуа. Пишемо овал, а праворуч від нього гачок.

У правому нижньому кутку трафарету ви бачите великі літери А - заголовну і малий, вишиті нитками. Поставимо пальчик на велику літеруА й проведемо нею, ніби пишемо її в зошиті. А тепер проведемо пальчиком по рядковій літері А.

Подивіться трохи вище за вишиті літери. Тут ми бачимо трафарети великої та малої літер А. Обведіть їх червоним олівцем. Тепер у лоточці знайдіть шаблони цих літер, прикладіть до трафарету і обведіть деталі, що бракують.

Фізкультхвилинка.

Логопед: Які букви ми сьогодні вчимося розрізняти? (про – а).

Виконаємо фізхвилинку, в якій дуже часто чується звук А.

Лелека над землею літає

(змахи руками),

Лелека гілки збирає

(присідання),

Лелека збирає гілки,

Допоможіть йому діти.

Логопед показує обруч. Що це, хлопці? (Обруч). Який звук перший у слові обруч? (Звук [О]). На яку букву подібний обруч? (на букву О). Пограємо з літерою О. Учні стають парами та перекочують обруч один одному, а логопед читає вірш:

Не по стежці, а біля

Катилося та охало.

О охало, О окало,

Не стежкою, а близько.

  1. Трафарет із літерою О.

Логопед: Хлопці, яка фігура знаходиться у верхньому правому кутку? (Овал).

Правильно овал. Цей символ говорить нам про те, що коли ми вимовляємо звук [О], наші губи стають схожими на овал. А тепер знайдіть у своїх лотках шаблон овалу, що підходить за розміром, прикладіть його до основного трафарету. Вийшла схема вимови звуку [Про].

У лівому верхньому кутку трафарету вирізано два овали. Обведіть їх по трафарету червоною ручкою. Знайдіть в лотках овали, відповідні за розміром, вставте їх в основний трафарет і проведіть по одному овалу. Вийміть трафарети. Яка літера у нас вийшла? (Літера О).

Правильно, хлопці, вийшла літера О. Нанесемо на неї штрихування в наступному напрямку. Логопед показує зразок, що діти виконують.

Хлопці, відгадайте загадку:

Без крил летить,

Без ніг біжить,

Без вітрила пливе.

Що це? (Хмара). Правильно. Знайдіть у своїх лотках шаблон хмари, прикладіть до трафарету.

Який звук у слові "хмара" чується на першому місці? (Звук О).

Під хмарою у нас розташована схема слова «хмара», покажемо на ній, що звук [О] стоїть на першому місці, впишіть у віконце букву О.

Літера О друкована і велика пишуться майже однаково, тільки в зошиті ми пишемо її з нахилом.

* Написання ізольованих літер.

У лівому нижньому кутку розташований "Лабіринт". Що таке "лабіринт"? (Це заплутані ходи). Ми з вами постараємося зараз не заплутатися і правильно вписати букви у віконця під моє диктування. Логопед диктує учням ізольовані літери Про і А, діти вписують їх у віконця, доки дійдуть середини. Потім читають «лабіринт» хором у прямому та зворотному напрямку.

  1. Масаж пальців рук.

Учням пропонуються долоні, на пальчиках яких наклеєно аплікатори. Пальцями учні натискають на аплікатори, масажуючи їх.

  1. Розрізнення букв О та А у складах.

Гра «Акваріум».

В «акваріумі» рибки, на яких написані склади з літерами О та А. Хлопці по черзі виловлюють з акваріуму рибок за допомогою магнітної вудки, читають склади, кидають рибок у цебра з літерами О та А.

  1. Розрізнення літер Про А в словах.
  1. Гра "Яблуні".

Оснащення: дві яблуні, пошиті з тканини та оснащені гачками; яблука, виконані з картону, на яких написані слова з літерами О та А, оснащені петельками.

Логопед пропонує учням брати по одному яблучку, прочитувати слово, яке на ньому написане, та розміщувати на ліву яблуню слова, в яких є буква О, на праву – слова з літерою А. Учні також мають визначити місце літер у слові.

Слова: 1) З літерою А: парк, пенал, крапля, завірюха, кепка, танк, салат, канат, труба.

  1. З буквою О: стіл, кіт, болото, поріг лото.
  1. Підбиття підсумків заняття.

Які літери ми сьогодні вчилися розрізняти?

Чим відрізняються літери Про та А?

Який звук ми позначаємо літерою?

Який звук ми позначаємо літерою А?

Як звуться ці звуки?

Логопед: На наступному занятті ми продовжимо розрізняти букви Про та А в словах, реченнях та тексті. Давайте не поспішатимемо, виконуватимемо всі завдання вдумливо і правильно, тоді наш лист буде грамотним, а оцінки в зошитах хорошими.

Трафарети можна зробити на всі літери. Використання трафаретів букв на логопедичних заняттях дозволяє розвивати різні навички та процеси:

  1. Дитина обводить трафарет букви, схему артикуляції, таким чином запам'ятовує її графічний образ і розвиває дрібну моторику. Закріплюється зв'язок артикулема – графема – кінема. Обведену літеру можна заштрихувати у заданому напрямку, а можна розфарбувати.
  1. Дитина має можливість попрацювати не тільки з трафаретом, але й шаблоном літери, який призначений для вставки в трафарет. Учні досліджують букву руками, що дозволяє запам'ятати її графічний образ у разі порушення зорового сприйняття. Розвивається вміння візуально співвіднести букву з вирізкою.
  1. Кожен трафарет має різні дрібні вставки – літери мозаїки, літери магнітної абетки, геометричні форми. Для дітей з порушеною моторикою робота з таким матеріалом становить певні труднощі. При систематичній роботі з трафаретами це вміння поступово розвивається. З учнями першого класу проводиться робота з геометричними формами: хлопці знаходять за інструкцією логопеда правий верхній, лівий нижній кут, визначають форму, яка там знаходиться. Можна запропонувати дитині обвести вирізку форми, розфарбувати, заштрихувати, вставити потрібну форму. Цей прийом є незвичайним для дитини та становить особливий інтерес.
  1. На матеріалі трафаретів можна розвивати процеси елементарного фонематичного аналізу. На кожному трафареті є вирізка картинки, назва якої починається зі звуку букви, що вивчається.

Закріплюється зв'язок звуку з літерою.

  1. На матеріалі трафаретів можна успішно розвивати навички читання. На початкових етапах процес читання становить дитину з ОВЗ значні труднощі. Трафарет дозволяє зробити процес навчання легким та привабливим. Дитина вставляє у віконця різні літери і читає прямі та зворотні склади з ними. Доріжка, з тасьми, що з'єднує одну літеру з іншою, дозволяє дитині навчитися плавно зливати звуки в склади.

У міру формування плавного злиття звуків у склади можна замінити рельєфні доріжки на намальовані.

  1. На трафаретах є літери, виготовлені вишивкою. Дитина пальцем проводить за вишивкою, запам'ятовує графічний образ літери.

Трафарети можна виготовити з лінолеуму, щільного картону (який можна покрити фарбою після вирізування деталей), що забезпечує їхню довговічність і гігієнічність.

Наведені форми роботи з трафаретами є зразковими, кожен логопед-практик може використовувати трафарети на власний розсуд, розробляти нові прийоми роботи з ними.

Література:

1. Єфіменкова Л.М. Корекція усної та письмової мовиучнів початкових класів. - М.: ВЛАДОС, 2001.

2. Лалаєва Р.І. Логопедична робота у корекційних класах. - М.: ВЛАДОС, 1998.

3. Мазанова Є.В. Корекція оптичної дисграфії. - М: Видавництво «Гном і Д», 2008.


Уважно розглянь літери та назви їх.

Знайди сховані літери «А»

Назви перекреслені літери.

Обведи лише літеру А:

Виділили знайому букву.

Обведіть контури літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква Б

Уважно розглянь літери, знайди схожість та відмінності.

Знайди заховані літери "Б". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Обведи і розкрий тільки ті кульки, на яких буква Б
написана правильно. З'єднай їх ниточками з Буратіно.

Додай відсутній елемент літери.

Виділи знайому букву

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква В

Знайди заховані літери "В". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Розфарбуй тільки ті рукавиці, на яких буква написана правильно.

Додай відсутній елемент літери.

Виділи знайому букву

Обведіть контур літер.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква Г

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери "Г". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Розфарбуй лише ті груші, на яких буква Г написана правильно.

Додай відсутній елемент літери.

Виділи знайому букву

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква Д

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери "Д". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Додай відсутній елемент літери.

Виділили знайому букву.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква Е

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди сховані літери «Е» та «Е». Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Додай відсутній елемент літери.

Розфарбуй ті мильні бульбашки, у яких буква Е написана правильно.

Виділили знайому букву.

Обведи і розкрий тільки ті кульки, на яких написана буква Ё.
З'єднай їх ниточками з їжачком.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква Ж

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані букви «Ж». Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Розфарбуй кульки, на яких написана літера Ж. З'єднай ниточками з жирафом.

Додай недостатню частину, щоб вийшла літера Ж.

Виділили знайому букву.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква З

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери "З". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Виділили знайому букву.

Розфарбуй повітряних зміїв, на яких буква З написано правильно. З'єднай їх ниточками із зайчиком.

Додай відсутній елемент літери.

Який ключ підійде до замку? З'єднай ключ із замком.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква І

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери «І» та «Й». Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Відремонтуй літери:

Виділили знайому букву.

Розфарбуй лише ті кубики, на яких написана буква Й.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії буква К

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери "К". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Обведи і розкрий тільки ті кульки, на яких буква К написана правильно. Поєднай їх ниточками з Карлсоном.

Виділили знайому букву.

Додай відсутній елемент літери.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії літера Л

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери "Л". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Розфарбуй тільки ті прапорці, на яких буква Л написана правильно.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Виділили знайому букву.

Розфарбуй лише ті лампочки, на яких написана літера Л.

Обведіть контур літер.

Вправи для корекції
оптичної дисграфії літера М

Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

Знайди заховані літери "М". Обведи їх.

Назви перекреслені літери.

Визнач літеру в неправильному положенні.

Виділили знайому букву.

Додай відсутній елемент літери.

Обведіть контур літер.

Пропонований курс корекції даного порушення писемного мовлення складається з 11 логопедичних занять. Конспекти занять мають певну авторську структуру. Кожне заняття завершується зоровим та слуховим диктантами. У всі заняття включені ігрові та здоров'язберігаючі технології. Велику увагу на кожному занятті приділяється кінезіологічним та зоровим вправам. Система апробована автором протягом кількох років роботи на логопедичному пункті школи і дає стійкі позитивні результати при корекції оптичної дисграфії. молодших школярів. Посібник адресовано логопедам шкіл та вчителям початкових класів.

Структура навчального логопедичного заняття з диференціації оптично подібних букв.
1. Мобілізуючий етап. Кінезіологічна розминка. Мета: покращити міжпівкульну взаємодію, активізувати розумову діяльність учнів.
2. Тренування оптичних стимулів.
Мета: розвинути зорове сприйняття, увагу, пам'ять та просторові уявлення.
3. Введення у тему заняття (перешифрування звуку в букву). Мета: закріпити вміння співвідносити певний звук (фонему) з відповідною літерою (графемою).
4. Повідомлення теми заняття.
Ціль: створити у дітей мотивацію до подальшої роботи.
5. Навчальний етап.
Мета: навчити дітей розрізняти схожі листи
літери.
Послідовність роботи на даному етапі:
- розгляд зразків накреслення змішуваних літер;
- Порівняння букв, пояснення їх відмінностей;
- використання мнемонічного прийому, що полегшує запам'ятовування літер, що змішуються;
- буквографіка (з заплющеними очима малювання літер рукою, ногою, носиком у повітрі або пальчиком на столі);
- знаходження елементів кожної літери, що змішується;
- конструювання букв із знайдених елементів, ниток, намистин або іншого підручного матеріалу;
- Знаходження потрібних літер серед інших.

Зміст
Вступ
Заняття 1. Диференціація букв a-o
Заняття 2. Диференціація букв у-u
Заняття 3. Диференціація літер n-m
Заняття 4. Диференціація літер д-б
Заняття 5. Диференціація букв к-н
Заняття 6. Диференціація літер л-м
Заняття 7. Диференціація букв і-ш
Заняття 8. Диференціація літер х-ж
Заняття 9. Диференціація літер щ-ц
Заняття 10. Диференціація букв з-е
Заняття 11 (узагальнююче). Диференціація літер, що змішуються на листі
Список використаної литературы.


Безкоштовно завантажити електронну книгу у зручному форматі, дивитися та читати:
Завантажити книгу Корекція оптичної дисграфії у молодших школярів, Конспекти логопедичних занять, Яцель О.С., 2013 - fileskachat.com, швидке та безкоштовне скачування.

Завантажити pdf
Нижче можна купити цю книгу по кращою ціноюзі знижкою з доставкою по всій Україні.

Носова О.А., вчитель – логопед.

Тема: Розвиток навичок звукобуквенного аналізу та синтезу слів.

Завдання: 1. Закріплення навичок звукового аналізу та синтезу

2. Вчити диференціювати подібні за акустичною характеристикою звуки.

3. Розвивати фонематичне сприйняття та слух

4. Закріплювати знання про голосні та приголосні звуки

5. Удосконалювати вищі психічні функції: пам'ять, увага

Обладнання: робочий зошит, малюнки, зразки завдань, написані на дошці.

Хід заняття:

1. Орг. Момент.

Доброго дня, послухай загадки і відгадай їх. Запишіть відповіді так, щоб останній звук попереднього слова був першим звуком наступного слова.

  1. По річці пливе колода.
    Ох і зле воно!
    Тим, хто в річку потрапив,
    Ніс відкусить...
  2. (Крокодил)

    2. Зелені ми, як трава,
    Наша пісенька: "Ква-Ква".
    (Жаба)

    3. Біг по стежці лучний -
    Кивали маки головою.
    Біг по річці блакитний -
    Річка стала рябою.
    (Вітер)

    4. Піднялися ворота,

    усьому світу краса.
    (Райдуга)

    Ланцюжок: Крокоди л-лягушка, віте р-радуга.

    Сьогодні ми будемо вчитися визначати кількість звуків у слові та складати із звуків нові слова.

  3. Основна частина.

Відгадай ім'я героя заняття за першими буквами слів - назв картинок.

Зображення: Горох, ніс, огірок, машина.

Закріплення знання про голосні звуки.

Гному дуже подобаються голосні звуки, і він забрав їх собі. Допоможи повернути слова голосні звуки А, Про, У, І.

МШК – ВЕДМЕДИКА

ГРД – ГРАД

СХР – ЦУКОР

БРБН – БАРАБАН

НТК – НИТКА

ЛЦ – ОБЛИЧЧЯ

Виділили голосні червоним кольором.

Диференціація звуків та літер у словах

Молодець, ти чудово вставляєш літери в слова.

А тепер перевіримо, чи вмієш ти розрізняти звуки та літери в словах і визначати їх кількість.

Підпиши під кожним малюнком кількість літер та звуків.

Приклад: (на дошці) ЛИСИЦЯ-4 літери, 4 звуки, лось – 4 літери, 3 звуки, ялинка - 4 літери, 5 звуків.

Картинки: дощ, равлик, їжак, морква, лампа, лось, ялинка.

Наш гном знайшов у книзі багато цікавих слів та перевернув їх. Прочитай слова праворуч – ліворуч та запиши слова, які в тебе вийшли.

ЛАЗ – ЗАЛ

Шалаш - Шалаш

КІТ - СТРУМ

НОС – СОН

СВІТ – РИМ

Фізмінутка.

Трохи відпочинемо. Повторюй за мною.

Дорогою ми йдемо

Шлях далекий, далекий наш дім

Спекотний день, сядемо в тінь.

Ми під дубом посидимо.

Ми під дубом полежимо,

Розвиток літерного синтезу

Гному дуже подобається грати зі словами, і він придумав гру "Знайди слово".

Перестав літери в словах і запиши інші слова, що сховалися в них.

Слова: Зубр, Дерево, Кроти, Рибак

Перетворення слів.

Нам настав час прощатися з Гномом. Наш гість пропонує тобі останню гру. Прочитай слова лівого та правого стовпчика, запиши їх парами так, щоб слова відрізнялися одне від одного лише однією літерою.

ТАНК-БУСИ

КОТИ-СМІТКА

ВУСИ-КРОТИ

Качка - лампа

СПОР-ТАК

ЛАПА-ЖАР

Підсумок: Заняття закінчено.

Що визначали у слові?

Що складали із звуків?

Що визначали у слові?

Скажи, будь ласка, в які ігри грали? Дякую, Ти молодець! До побачення.

План – конспект заняття з корекції дисграфії

Розробила: Вчитель – логопед МОУ ІРМО «Пивоварівська ЗОШ» Мойсеєва Ю.А.

Вид заняття: підгрупове

Висновок : Порушення читання та письма з дислексії та дисграфії змішаної форми (аграматична, на ґрунті порушення мовного аналізу та синтезу, акустико-артикуляційна).

Тема: Звуки та літери В і Ф

Етап: Диференціація у складах та словах

Цілі: 1. Вчити диференціювати звуки [В], [Ф] на слух та у вимові, літери В і Ф при листі складів та слів

2. Розвивати фонематичні процеси: сприйняття, аналіз при листі складів під диктовку та виділення звуків зі слів

Розвивати елементи розумових операцій: аналіз, синтез при аналізі слів та складанні слів зі складів

3. Виховувати інтерес до заняття та вміння працювати в колективі

Обладнання: м'яч, картинки для характеристики звуків, дріт, картинки зі словами, кольорові картки для аналізу слів, картки зі складами, зошити для групових занять

Хід заняття.

    орг. момент

Здрастуйте хлопці! Починаємо наше заняття!

II . Основна частина.

    Гра в м'яч

Зараз пограємо у м'ячик та згадаємо назву зимових місяців.

Перший зимовий місяць, третій зимовий місяць, другий зимовий місяць (дітям по черзі кидається м'ячик і загадується місяць )

Хто скаже, у назві, якого зимового місяця є парні приголосні на початку та в середині?

Правильно, у лютому! Які це звуки?

Отже, сьогодні ми вчитимемося розрізняти звуки [В] та [Ф]

2. Повтор артикуляції та характеристики звуків

Давайте порівняємо ці звуки.

Вимовимо звук [В]. В якому положенні знаходяться наші губки та зубки?

Що відбувається з язичком?

Вимовимо звук [Ф]. В якому положенні знаходяться наші губки та зубки?

Що відбувається з язичком?

Повітряний струмінь зустрічає перешкоду? Який це звук?

Тож чим схожі ці звуки?

Чим вони відрізняються?

3.Повтор елементів літер та їх моделювання із дроту

З яких елементів складається буква?

А з яких елементів складається літера Ф?

Чим схожі ці літери?

Чим відрізняються?

А зараз зробіть із дроту ці літери.

Молодці!

4. Запис складів під диктовку

А зараз відкрийте зошити, запишіть число!

Зараз я диктуватиму вам склади, а ви запишіть їх у рядок через кому

Слухайте уважно: ва, фо, ув, іф, СОТ, фру, вак, тло.

Підкресліть однією рисою, Ф – двома рисами.

ЛОГОХВИЛИНА

III .Заключна частина

    Аналіз слів та їх запис

Зараз подивіться на першу картинку, що тут зображено? (пугач )

Який перший звук? Він голосний чи приголосний? Твердий чи м'який? Яким кольором позначаємо м'який звук? ( )

Наступне слово? (вовк )

Скільки звуків у цьому слові?

Хто вийде до дошки та складе схему цього слова?

далі звуки в слові розуміються аналогічно; складається схема )

Що зображено на третій картинці? (совок )

Скільки звуків у цьому слові?

Хто вийде до дошки та складе схему цього слова?

Який перший звук? Він голосний чи приголосний? Твердий чи м'який? Яким кольором позначаємо твердий звук? (далі звуки в слові розуміються аналогічно; складається схема )

Запишіть це слово у зошит. Підкресліть букву В. Де вона розташована?

Що зображено на останній картинці? (софа )

Скільки звуків у цьому слові?

Хто вийде до дошки та складе схему цього слова?

Який перший звук? Він голосний чи приголосний? Твердий чи м'який? Яким кольором позначаємо жорсткий звук? (далі звуки в слові розуміються аналогічно; складається схема )

Запишіть це слово у зошит. Підкресліть літеру Ф. Де вона розташована?

Молодці!

2 . Складання слів зі складів та їх запис

Подивіться на дошку, тут склади, вам потрібно скласти із цих складів слова. (склади дано в різнокид )

Яке перше слово вийшло? (сова )

Хто вийде до дошки та складе це слово?

Правильно! (прикріплюється картинка )

Запишіть це слово в зошит, наголосіть на літері В. Де розташована ця буква в слові?

Яке таке слово? (совок )

Правильно! (прикріплюється картинка )

Запишіть це слово у зошит, наголосіть на звукі В. Де розташований цей звук у слові?

Яке ще слово знайшлося? (ліхтар )

Хто вийде до дошки та складе це слово?

Правильно! (прикріплюється картинка )

І яке останнє слово лишилося? (шарфи )

Хто вийде до дошки та складе це слово?

Правильно! (прикріплюється картинка )

Запишіть це слово в зошит, наголосіть на звукі Ф. Де розташований цей звук у слові?

IV . Підсумок

Тож які звуки ми сьогодні вчилися розрізняти?

Чим схожі ці звуки?

Чим відрізняються?

Молодці! Ви всі сьогодні добре попрацювали!

Заняття закінчено, можете відпочивати!

Література:

    Мазанова Є. В. Корекція аграматичної дисграфії. Конспекти занять для логопеда/Е.В. Мазанова. - 2-ге вид., Випр. - М.: Видавництво ДПМ, 2012. - 128 с.

    Мазанова Є. В. Корекція дисграфії на ґрунті порушення мовного аналізу та синтезу. Конспекти занять для логопеда/Е.В. Мазанова. - 2-ге вид., Випр. - М.: Видавництво ДПМ, 2012. - 128 с.

    Мазанова Є. В. Корекція акустичної дисграфії. Конспекти занять для логопедів/Е.В. Мазанова. - 2-ге вид., Випр. - М.: Видавництво ДПМ, 2013. -184 с.

    Диск - Згідні та голосні - схожі, але різні . Завдання. Вправи. Ігри.Волгоград: Видавництво «Вчитель», 2014 (Серія «Логопедична служба. ФГОС»)