«Рішення задач на застосування теореми про суму кутів трикутника і теореми про зовнішній вугіллі трикутника. Вирішення задач

Матеріали, розташовані на цій сторінці, є авторськими. Копіювання для размешения на інших сайтах дозволяється тільки з явного згоди автора і адміністрації сайту.

Сума кутів трикутника.

Смирнова І. Н., вчитель математики.
Інформаційний проспект відкритого уроку.

Мета методичного заняття:познайомити вчителів з сучасними методами і прийомами використання засобів ІКТ в різних видахнавчальної діяльності.
Тема урока:Сума кутів трикутника.
Ім'я уроку:«Знання тільки тоді знання, коли воно набуте завдяки мисленню, а не пам'яттю». Л. Н Толстой.
Методичні нововведення, які будуть покладені в основу уроку.
На уроці будуть показані методи наукового дослідженняз використанням ІКТ (використання математичних експериментів, як однієї з форм отримання нових знань; експериментальна перевірка гіпотез).
Оглядовий опис моделі уроку.
  1. Мотивація вивчення теореми.
  2. Розкриття змісту теореми в ході математичного експерименту з використанням навчально-методичного комплекту «Жива математика».
  3. Мотивація необхідності доведення теореми.
  4. Робота над структурою теореми.
  5. Пошук доведення теореми.
  6. Доказ теореми.
  7. Закріплення формулювання теореми і її докази.
  8. Застосування теореми.

Урок з геометрії в 7 класі
за підручником «Геометрія 7-9»
на тему: «Сума кутів трикутника».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Мета уроку:
освітні: довести теорему про суму кутів трикутника; отримати навички роботи з програмою «Жива математика», розвиток міжпредметних зв'язків.
Розвиваючі: вдосконалення вмінь усвідомлено проводити такі прийоми мислення як порівняння, узагальнення та систематизація.
виховні: виховання самостійності та вміння працювати відповідно до наміченого плану.
устаткування: мультимедійний кабінет, інтерактивна дошка, картки з планом практичної роботи, програма «Жива математика».

Структура уроку.

  1. Актуалізація знань.
    1. Мобілізуюче початок уроку.
    2. Постановка проблемного завдання з метою мотивації вивчення нового ма-териала.
    3. Постановка навчальної задачі.
    1. Практична робота «Сума кутів трикутника».
    2. Доказ теореми про суму кутів трикутника.
    1. Рішення проблемної задачі.
    2. Рішення задач за готовими кресленнями.
    3. Підведення підсумків уроку.
    4. Постановка домашнього завдання.

Хід уроку.

  1. Актуалізація знань.

    План уроку:

    1. Експериментальним шляхом встановити і висунути гіпотезу про суму кутів будь-якого трикутника.
    2. Довести це припущення.
    3. Закріпити встановлений факт.
  2. Формування нових знань і способів дій.
    1. Практична робота «Сума кутів трикутника».

      Учні сідають за комп'ютери і їм роздають картки з планом практичної роботи.

      Практична робота по темі «Сума кутів трикутника» (Зразок картки)

      Роздрукувати картку

      Учні здають результати практичної роботи і сідають за парти.
      Після обговорення результатів практичної роботи висувається гіпотеза про те, що сума кутів трикутника дорівнює 180 °.
      учитель:Чому ми поки не можемо стверджувати, що сума кутів абсолютно будь-якого трикутника дорівнює 180 °.
      учень:Не можна виконати ні абсолютно точних побудов, ні зробити абсолютно точного вимірювання, навіть на комп'ютері.
      Твердження, що сума кутів трикутника дорівнює 180 °, відноситься тільки до розглянутим нами трикутниках. Ми нічого не можемо сказати про інших трикутниках, так як їх кути ми не вимірювали.
      учитель:Правильніше було б сказати: розглянуті нами трикутники мають суму кутів приблизно рівну 180 °. Щоб переконатися в тому, що сума кутів трикутника точно дорівнює 180 ° і при тому для будь-яких трикутників, нам треба ще провести відповідні міркування, тобто довести справедливість твердження, підказаного нам досвідом.

    2. Доказ теореми про суму кутів трикутника.

      Учні відкривають зошити і записують тему уроку «Сума кутів трикутника».

      Робота над структурою теореми.

      Щоб сформулювати теорему, дайте відповідь на наступні питання:
      • Які трикутники використовувалися в процесі проведення вимірювань?
      • Що входить в умову теореми (що дано)?
      • Що ми виявили при вимірюванні?
      • У чому полягає висновок теореми (що треба довести)?
      • Спробуйте сформулювати теорему про суму кутів трикутника.

      Побудова креслення і короткий запис теореми

      На цьому етапі учням пропонується зробити креслення і записати, що дано і що потрібно довести.

      Побудова креслення і короткий запис теореми.

      Дано: Трикутник ABC.
      довести:
      ட A + ட B + ட C = 180 °.

      Пошук доведення теореми

      При пошуку докази слід спробувати розгорнути умову або висновок теореми. У теоремі про суму кутів трикутника спроби розгорнути умову безнадійні, тому розумно зайнятися з учнями розгортанням ув'язнення.
      учитель:У яких твердженнях йдеться про кути, сума величин яких дорівнює 180 °.
      учень:Якщо дві паралельні прямі пересічені січною, то сума внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 180 °.
      Сума суміжних кутів дорівнює 180 °.
      учитель:Спробуємо для доказу використовувати перше твердження. У зв'язку з цим необхідно побудувати дві паралельні прямі і січну, але необхідно це зробити так, щоб найбільша кількість кутів трикутника стали внутрішніми або входили в них. Як можна цього досягти?

      Пошук доведення теореми.

      учень:Провести через одну з вершин трикутника пряму паралельну іншій стороні, тоді бічна сторона буде січною. Наприклад, через вершину В.
      учитель:Назвіть утворилися при цих прямих і січної внутрішні односторонні кути.
      учень:Кути DBA і ВАС.
      учитель:Сума будь кутів дорівнюватиме 180 °?
      учень:ட DBA і ட BAC.
      учитель:Що можна сказати про величину кута ABD?
      учень:Його величина дорівнює сумі величин кутів ABC і СВК.
      учитель:Якого затвердження нам не вистачає, щоб довести теорему?
      учень:ட DBC = ட ACB.
      учитель:Які це кути?
      учень:Внутрішні навхрест лежачі.
      учитель:На підставі чого ми можемо стверджувати, що вони рівні?
      учень:По властивості внутрішніх навхрест лежачих кутів при паралельних прямих і січній.

      В результаті пошуку докази складається план доведення теореми:

      План доведення теореми.

      1. Через одну з вершин трикутника провести пряму, паралельну протилежні стороні.
      2. Довести рівність внутрішніх навхрест лежачих кутів.
      3. Записати суму внутрішніх односторонніх кутів і висловити їх через кути трикутника.

      Доказ і його запис.

      1. Проведемо BD || АС (аксіома паралельних прямих).
      2. ட 3 = ட 4 (так як це навхрест лежачі кути при BD || АС і січною ВС).
      3. ட А + ட АВD = 180 ° (так як це односторонні кути при BD || АС і січною АВ).
      4. ட А + ட АВD = ட 1 + (ட 2 + ட 4) = ட 1 + ட 2 + ட 3 = 180 °, що й треба було довести.

      Закріплення формулювання теореми і її докази.

      Для засвоєння формулювання теореми учням пропонується виконати наступні завдання:

      1. Сформулюйте теорему, яку ми тільки що довели.
      2. Виділіть умову і висновок теореми.
      3. До яких фігур застосовна теорема?
      4. Сформулюйте теорему зі словами «якщо ..., то ...».
  3. Застосування знань, формування умінь і навичок.

Мета уроку:

  • познайомити учнів з теоремою про суму кутів трикутника, провести класифікацію трикутників по кутах;
  • розглянути застосування теореми до вирішення завдань.

Завдання уроку:

навчальна:

  • сформулювати і розглянути план доведення теореми про суму кутів трикутника;
  • провести класифікацію трикутників по кутах;
  • розглянути завдання на застосування доведеного твердження.

Розвиваюча: вміння аналізувати, узагальнювати отримані знання, розвивати математичну мова.

виховує:

  • виховувати пізнавальну активність, культуру спілкування;
  • виховувати повагу до історичної спадщини в області математики.

Тип уроку: частково пошуковий.

Метод: дослідження із застосуванням теоретичних знань.

устаткування:

  • мультіпроектор;
  • презентація;
  • роздатковий матеріал, завдання - картка для відпрацювання теореми при вирішенні завдань.

Міжпредметні зв'язки: історія.

Застосування здоров'язберігаючих технологій на уроці:

  • зміна видів діяльності;
  • розвиток слухового і зорового аналізаторів у кожної дитини.

План уроку:

1. Організаційний момент.

Привіт, сідайте. (Презентація. Слайд 1)

Так, шлях пізнання не гладкий,
Але знаємо ми зі шкільних років,
Загадок більше, ніж відгадок,
І пошуків межі немає.

2. Актуалізація знань.

Згадаймо все, що знадобиться сьогодні на уроці.

DBE - розгорнутий.

Слайд 2.

2) Властивості рівнобедреного трикутника. Hайти 1.


1 = 70 °

сформулюйте твердження зворотне властивості рівнобедреного трикутника.

3) властивості паралельних прямих.

слайд 4


2 = 43 ° 1 = 60 °

- Як навхрест лежачі кути.

4) Вступна завдання. слайд 5

ABF - рівнобедрений

B = 30 °, AF BD,

BD - бісектриса CBF

суму кутів ABF

Чи випадково сума кутів ABF виявилася рівною 180 ° або цією властивістю володіє будь-який трикутник? ( У будь-якого трикутника сума кутів дорівнює 180 °.)

Це твердження носить назву теореми про суму кутів трикутника.

Отже, тема уроку: Сума кутів трикутника. слайд 6, 7, 8.

Часто знає і дошкільник,
Що таке трикутник.
А вже вам - то як не знати ...
Але зовсім інша справа -
Дуже швидко і вміло
Величини всіх кутів
У трикутнику дізнатися.

Щоб знаходити швидко і правильно кути в будь-якому трикутнику, потрібно розглянути теорему про суму всіх кутів трикутника. Ось цим ми і займемося зараз на уроці.

цілі:

- розглянути план доведення теореми про суму кутів трикутника;
- провести класифікацію трикутників по кутах;
- навчитися застосовувати теорему про суму кутів трикутника при вирішенні завдань.

  • Історична довідка про теорему "сума кутів трикутника".

Властивість суми кутів трикутника було емпірично, т. Е. Встановлено дослідним шляхом, ймовірно, ще в Стародавньому Єгипті, Проте дійшли до нас відомості про різні його доказах відносяться до більш пізнього часу. Доказ, викладене в сучасних підручниках, міститься в коментарі Прокла до "Початкам" Евкліда. слайди 9,10.

Сума кутів трикутника дорівнює 180 °

довести:

A + B + C = 180 °

План докази:

Оскільки в умови теореми недостатньо даних для доказу, то виникає питання про введення допоміжного елемента (додаткового побудови - це побудова прямої). Такі ж ситуації виникають, коли недостатньо даних для вирішення завдань.

а) Побудувати DE AC через вершину B ABC
б) Відзначити 1, 2, 3.

2) Довести, що A = 1, C = 3

A = 1 як навхрест лежачі кути при DE AC,

AB - січна.

3) Довести, що 1 + 2 + 3 = 180 °;

значить, A + 2 + C = 180 °

DBE - розгорнутий

Отже, 1 + 2 + 3 = 180 °

А тому як навхрест лежачі кути при DE AC

Значить, A + 2 + C = 180 °

Теорема доведена.

4) Які трикутники розрізняють по сторонам? (Рівнобедрений, рівносторонній, різнобічний.)

Трикутники класифікують не тільки по сторонам, а й по кутах. Спочатку поговоримо про кути.

- Що таке кут? (Кут - це фігура, утворена двома променями, що виходять з однієї точки. Промені називаються сторонами кута, а точку - вершиною кута.)
- Який кут називають прямим? (Кут, величина якого дорівнює 90º.)
- Який кут називають розгорнутим? (Кут, величина якого дорівнює 180º.)
- Який кут називають гострим? (Кут, величина якого менше 90º.)
- Який кут називають тупим? (Кут, величина якого більше 90º, але менше 180º.)

Таким чином кути бувають гострі, прямі, тупі, розгорнуті.

Накресліть у зошиті три кути: гострий, тупий і прямий. Добудуйте малюнок до трикутника.

- Що для цього треба зробити? (Взяти по точці на сторонах кута і з'єднати їх.)
- Які вийшли трикутники? (Тупоугольного, прямокутний, гострокутний.)

слайд 13–16.

Усний тест: слайд 17тест узятий - "Поурочні розробки з геометрії 7 клас, Гаврилова Н.Ф., М .: ВАКО, 2006".

1) У трикутнику АВС, А = 90 °, при цьому інші два кути можуть бути:

а) один гострий, а інший може бути прямим;
б) обидва гострі;
в) один гострий, а інший може бути тупим.

2) В трикутнику АВС, В - тупий, при цьому інші два кути можуть бути:

а) тільки гострими;
б) гострий та просту
в) гострий і тупий.

3) В гострокутна трикутнику можуть бути:

а) всі кути гострі;
б) один тупий і 2 гострих кута;
в) один прямий і 2 гострих кута.

Перевірка по Слайду 18, 19, 20.

5) Видаються картки із завданням. Призначається час для самостійного виконання - 7 хвилин. Потім перевіряється через мультимедіа.

Відпрацювання навичок за готовими кресленнями: Слайд 21-30.

Знайти 1, 2.

6)Висновок уроку:

- За видами кутів розглядають (гострокутний, тупокутний, прямокутний трикутник).

- Чому дорівнює сума кутів в будь-якому трикутнику (Сума кутів в будь-якому трикутнику дорівнює 180 °).

- Також дану теорему розглянемо при вирішенні завдання № 228 (а)

Записали: Будинок. завдання: Гл. IV §1 п. 30 №223 (а, б), 228 (б).

№ 228 (а). Розглянемо: 2 випадки вирішення задачі:

При наявності часу провести тест.

Сума кутів трикутника

З умма кутів довільного трикутника дорівнює 180 о.


Сума гострих кутів прямокутного трикутника

Сума гострих кутів прямокутного трикутника дорівнює 90 о.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Зовнішній кут трикутника

Зовнішній кут трикутника дорівнює сумі двох внутрішніх, не суміжних з нею.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Вправа 1

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 30 o, кут Bдорівнює 90 o. Знайдіть кут C .

Відповідь: 60 о.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Вправа 2

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 40 o, зовнішній кут при вершині Bдорівнює 10 0 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 60 о.


Вправа 3

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 40 o. Зовнішній кут при вершині Bдорівнює 7 0 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 3 0 о.


Вправа 4

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 40 o, AC = BC. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 100 о.


Вправа 5

У трикутнику ABCкут Cдорівнює 12 0 o, AC = BC. Знайдіть кут A .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 30 о.


Вправа 6

У трикутнику ABC AC = BC, кут Cдорівнює 50 o. Знайдіть зовнішній кут CBD .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 115 о.


Вправа 7

У трикутнику ABC AC = BC. Зовнішній кут при вершині Bдорівнює 12 0 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 60 о.


Вправа 8

У трикутнику ABC AB = BC. Зовнішній кут при вершині Bдорівнює 1 4 0 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 70 о.


Вправа 9

Один із зовнішніх кутів трикутника дорівнює 8 0 о. У Гли, що не суміжні з даними зовнішнім кутом, відносяться як 2: 3. Знайдіть найбільший з них.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 48 о.


Вправа 10

Про дин з кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 100 о. Знайдіть один з інших його кутів.

Відповідь: 40 о.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Вправа 1 + 1

Сума двох кутів трикутника і зовнішнього кута до третього дорівнює 30 o. Знайдіть цей третій кут.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 165 o.


Вправа 12

Кути трикутника відносяться як 1: 2: 3. Знайдіть менший з них.

Відповідь: 3 0 о.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Вправа 13

Один гострий кут прямокутного трикутника в 5 разів більше іншого. Знайдіть більший гострий кут.

Відповідь: 75 о.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Вправа 14

Один гострий кут прямокутного трикутника на 20 про більше іншого. Знайдіть менший гострий кут.

Відповідь: 35 о.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою


Вправа 1. 5

У трикутнику АВСкут Cдорівнює 9 0 o, CH- висота, кут Aдорівнює 35 o. Знайдіть кут BCH .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 35 о.


Вправа 1. 6

У трикутнику АВСкут А= 65 o, кут В = 73 o, CH- висота. Знайдіть різницю кутів ACHі BCH .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 8 о.


Вправа 1. 7

У трикутнику АВСкут Адорівнює 30 o, CH- висота, кут BCHдорівнює 20 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 40 о.


Вправа 1. 8

У трикутнику АВС AD- бісектриса, кут Cдорівнює 5 0 o, кут CADдорівнює 30 o. Знайдіть кут B .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 70 о.


Вправа 1. 9

У трикутнику АВС AD- бісектриса, кут Cдорівнює 3 0 o, кут BADдорівнює 20 o. Знайдіть кут ADB .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 50 о.


Вправа 20

У трикутнику АВС AC = BC , AD- висота, кут BADдорівнює 25 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 50 о.


Вправа 21

У трикутнику АВС CD- медіана, кут Cдорівнює 90 o, кут Bдорівнює 60 o. Знайдіть кут ACD .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 30 о.


Вправа 22

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 70 o, BDі CE O. Знайдіть кут DOE .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 110 o.


Вправа 23

Два кути трикутника рівні 60 про та 70 о. Як ой уг ол утворюють між собою висоти, що виходять з вершин цих кутів?

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 5 0 o.


Вправа 2. 4

У трикутнику ABCкут Cдорівнює 60 o, ADі BE O. Знайдіть кут AOB .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 120 o.


Вправа 2. 5

Гострий кут прямокутного трикутника дорівнює 30 о. Знайдіть уг ол, освічені й биссектрисами цього і прямого кутів трикутника.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 60 o.


Вправа 2. 6

Знайдіть кути між биссектрисами гострих кутів прямокутного трикутника.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь 4 5 o.


Вправа 2. 7

У трикутнику АВС CH- висота, AD- бісектриса, кут BADдорівнює 25 o. Знайдіть кут AOC .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 115 о.


Вправа 2. 8

У трикутнику ABCпроведена бісектриса ADі AB = AD = CD. Знайдіть менший кут трикутника ABC .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 36 o.


Вправа 29

У трикутнику АВСкут Адорівнює 48 o, кут Cдорівнює 56 o. На продовженні сторони А Bвідкладений відріз ок BD = ВС. Знайдіть уг ол Dтрикутника BCD .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 38 о.


Вправа 30

Гострі кути прямокутного трикутника дорівнюють 30 про та 60 о. Знайдіть кут між висотою і бісектрисою, проведеними з вершини прямого кута.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 15 о.


Вправа 31

У прямокутному трикутнику кут між висотою і бісектрисою, проведеними з вершини прямого кута, дорівнює 2 0 о. Знайдіть менший гострі й уг ол даного трикутника.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 25 о.


Вправа 32

Гострі кути прямокутного трикутника дорівнюють 25 про та 65 о. Знайдіть кут між висотою і медіаною, проведеними з вершини прямого кута.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 40 о.


Вправа 33

У прямокутному трикутнику кут між висотою і медіаною, проведеними з вершини прямого кута, дорівнює 30 о. Знайдіть більший з гострих кутів цього трикутника.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 60 о.


Вправа 34

Гострі кути прямокутного трикутника дорівнюють 25 про та 65 о. Знайдіть кут між бісектрисою і медіаною, проведеними з вершини прямого кута.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 20 о.


Вправа 35

Кут між бісектрисою і медіаною прямокутного трикутника, проведеними з вершини прямого кута, дорівнює 15 о. Знайдіть менший гострий кут цього трикутника.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 30 о.


Вправа 36

У трикутнику ABCкут Bдорівнює 4 5 o, кут Cдорівнює 8 0 o, AD- бісектриса, AE = AC. Знайдіть кут BDE .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 35 o.


Вправа 37

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 30 o, кут Bдорівнює 85 o, CD- бісектриса зовнішнього кута, З E = BC. Знайдіть кут BDE .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 55 o.


Вправа 38

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 60 o, кут Bдорівнює 80 o. AD , BEі CF- бісектриси, пересічні в точці O. Знайдіть кут AOF .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 50 o.


Вправа 39

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 60 o, кут Bдорівнює 80 o. AD , BEі CF- висоти, пересічні в точці O. Знайдіть кут AOF .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 80 o.


Вправа 40

На малюнку кут 1 дорівнює 45 о, кут 2 дорівнює 90 о, кут 3 дорівнює 30 о. Знайдіть кут 4.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 120 о.


Вправа 41

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 30 o, зовнішній кут при вершині Bдорівнює 100 o. Знайдіть кут C .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 70 о.


Вправа 42

Кути трикутника відносяться як 2: 3: 4. Знайдіть менший з них.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 40 о.


Вправа 43

Один гострий кут прямокутного трикутника на 30 про більше іншого. Знайдіть більший гострий кут.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 60 о.


Вправа 44

У трикутнику АВСкут Cдорівнює 90 o, CH- висота, кут Aдорівнює 30 o. Знайдіть кут BCH .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 30 о.


Вправа 45

У трикутнику АВС AD- бісектриса, кут Cдорівнює 40 o, кут CADдорівнює 30 o. Знайдіть кут B .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 80 о.


Вправа 46

У трикутнику АВС CD- медіана, кут Cдорівнює 90 o, кут Bдорівнює 50 o. Знайдіть кут ACD .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 40 о.


Вправа 47

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 60 o, BDі CE- висоти, пересічні в точці O. Знайдіть кут DOE .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 120 о.


Вправа 48

У трикутнику ABCкут Cдорівнює 70 o, ADі BE- бісектриси, пересічні в точці O. Знайдіть кут AOB .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 125 о.


Вправа 49

У прямокутному трикутнику кут між висотою і медіаною, проведеними з вершини прямого кута, дорівнює 20 о. Знайдіть більший з гострих кутів цього трикутника.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 55 о.


Вправа 50

Гострі кути прямокутного трикутника дорівнюють 20 про та 70 о. Знайдіть кут між бісектрисою і медіаною, проведеними з вершини прямого кута.

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 25 о.


Вправа 51

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 50 o, кут Bдорівнює 70 o. AD , BEі CF- бісектриси, пересічні в точці O. Знайдіть кут AOF .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відповідь: 55 о.


Вправа 52

У трикутнику ABCкут Aдорівнює 50 o, кут Bдорівнює 70 o. ADі BE- висоти, пересічні в точці O. Знайдіть кут AOB .

У режимі слайдів відповіді з'являються після клацання мишкою

Відкритий урок

по геометрії в 7 класі

Мета уроку:- Закріпити знання, вміння, навички учнів по темі «Сума кутів трикутника».

завдання: - освітня:формування умінь застосовувати властивість суми внутрішніх кутів трикутника для вирішення завдань;
- розвиваюча:розвиток творчих здібностей, Пізнавальної активності, логічного мислення;
- виховна:виховання почуття колективізму, взаємодопомоги, формування навичок самоконтролю.
Тип уроку:урок комплексного застосування знань, умінь і навичок.
устаткування:

ПК, мультимедиапроектор, екран, програмне забезпечення ( Microsoft Officeі «Жива геометрія»), презентація;

Зошити, письмове приладдя;

Картки з завданнями.

План уроку:

    організаційний момент

    Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і цілей уроку.

    Актуалізація опорних знань учнів.

    Проведення комп'ютерного експерименту.

    Систематизація знань і умінь з пройденого матеріалу

1) Усне рішення задач за готовими кресленнями

  1. Физкультминутка.

2) Самостійна робота в парах.

  1. Трикутники в навколишньому світі.

    Завдання на логіку.

    Підведення підсумків уроку.

Хід уроку.

Організаційний момент.Привітання.

Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і цілей уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо застосовувати теоретичні знання до вирішення задач. Рішення задач - практичне мистецтво, подібне плавання, катання на лижах або грі на роялі; навчитися йому можна, тільки наслідуючи хорошим зразкам і постійно практикуючись. «Якщо ви хочете навчитися плавати, то сміливо входите в воду, а якщо хочете навчитися вирішувати завдання, то вирішуйте їх», - говорив видатний математик Д. Пойа.

Актуалізація опорних знань учнів.

Хлопці, уявіть, що ви перебуваєте на карнавалі геометричних фігур. (Мультимедійна інсценування).

Все в масках, шум, сміх, розмови. Кажуть три маски.

1 маска:- Ми дочки однієї матері. Живемо в одному сімействі, але сили і властивості у нас різні.

2 маска:- Я дуже правильна фігура. У мене всі кути і сторони рівні.

3 маска:- А я теж маю дві рівні сторони, А тому у мене два рівних кута при підставі.

1 маска:- Зате я маю прямий кут. Ось які ми сильні і важливі!

Подумаєш, похвалитися, - сказали дві маски, які стоять неподалік, - ми теж з вашого сімейства. У мене, наприклад, усі куточки гострі, а у мого друга є один тупий кут. Але всі ми володіємо дивовижну властивість, яке сьогодні відкриють хлопці.

Учитель: -А спочатку, хлопці, відкрийте маски і подивіться що ж ховається за ними.

Учні відкривають маски і називають відповідний вид трикутника.

(Трикутники: рівносторонній, рівнобедрений, прямокутний, тупокутний, гострокутний).

Чи існує трикутник з двома прямими кутами? З двома тупими кутами? З прямим і тупим кутом? (Не існує)

А чому не існує? Чому ж дорівнює сума кутів трикутника? (Сума кутів трикутника дорівнює 180 °).

Хлопці, на минулих уроках ви вивчили найважливішу теорему курсу геометрії - теорему про суму кутів трикутника (сформулювати теорему про суму кутів трикутника).

За допомогою якого приладу вимірюють кути? (За допомогою транспортира).

IV. Проведення комп'ютерного експерименту.

Правильно, але вимірюючи кути транспортиром обчислення не завжди точні. Зараз ми з вами проведемо комп'ютерний експеримент в програмі «Жива геометрія» і подивимося, чи завжди сума кутів дорівнює 180 ° (один учень виходить до дошки і проводить експеримент)

Хід роботи

Відкрити програму ЖИВА ГЕОМЕТРІЯ.

Побудувати довільний трикутник, назвати його.

Виміряти градусну міру кожного кута (виділити послідовно точки кожного кута - ВИМІР - кут).

Знайти суму кутів трикутника за допомогою калькулятора (ВИМІРЮВАННЯ - обчислити).

У програмі «Жива геометрія» можна «рухати» вершину трикутника, змінюючи градусну міру кутів трикутника. Все це дозволяє учням самостійно сформулювати вірне твердження. Працюючи з моделлю, учні переконуються в тому, що сума кутів трикутника дорівнює 180 °.

V. Систематизація знань і умінь з пройденого матеріалу.

Усне рішення задач за готовими кресленнями

(Провокативні питання)- Хлопці, в якому трикутнику, на вашу думку, сума внутрішніх кутів буде більше, в тупоугольного, прямокутному або гострокутні?

VI. Физкультминутка.

Встати з-за парти і показати руками:

  1. розгорнутий кут,

    прямий кут;

    тупий кут;

    гострий кут;

    паралельні прямі.

2. Самостійна робота в парах (на картках завдання)

Заповніть таблицю, отримаєте ім'я давньогрецького вченого.

Відповідь: Евклід

Евклід - це давньогрецький вчений, який довів, що сума кутів трикутника дорівнює 180 °. При вивченні геометрії у царя Птолемея, владики Олександрії і всього Єгипту, виникли труднощі. Не звиклий зустрічати труднощі, цар викликав Евкліда і запитав, чи немає якогось особливого, доступного лише правителям способу засвоїти цю науку. Евклід відповів: «Царської дороги в математиці немає».

VII. Трикутники в навколишньому світі.

- Хлопці, а давайте подивимося, де ще зустрічаються трикутники, крім уроків геометрії (9-11 слайди).

Перш ніж перейдемо до наступного слайду, я хочу запитати до якого грандіозного свята готуватися наша країна (до 70-річчя Перемоги). Одним з таких пам'ятників війни є солдатські листи - «трикутники». Такі трикутники віддавали на військову пошту. Вони були без марок, а тільки з печаткою польової пошти, теж трикутної форми.

У Волгограді на меморіалі «Солдатське поле» знаходиться скульптура тоненькою дівчинки з квіткою в руці. Праворуч від неї - трикутник фронтового листа, листи, яке майор Дмитро Петраков написав своєї дочки.

Тепер ми бачимо, хлопці, наскільки трикутники важливі в нашому житті.

VIII. Завдання на логіку. Як зробити з 6 паличок 4 рівних трикутника?

IX. Підведення підсумків уроку.

- Отже, хлопці, ми закінчуємо наш урок. Ви сьогодні добре попрацювали. Провели комп'ютерний експеримент, добре відповідали, вирішували завдання. Дякую за урок!

література:

Атанасян Л.С., Бутузов В.Ф., Кадомцев С.Б. та ін. Геометрія 7-9 кл. - М .: Просвещение. 2012 р

Самоаналіз.

«Сума кутів трикутника» - одна з найважливіших теорем геометрії.

На уроці дітям були запропоновані наступні форми роботи: фронтальна під час актуалізації наявних знань на стадії виклику, на стадії реалізації сенсу - робота в парах, на стадії рефлексії - самостійна робота.

Поставлені завдання були успішно виконані: учні займалися дослідницькою діяльністю, Висували гіпотези і перевіряли їх, коли знаходили суму кутів трикутника

Самостійна робота і тестування показали, що тема засвоєна добре.

Припускаю, що всіх поставлених цілей на уроці ми досягли.

Я вважаю, що уроки, на яких учні самостійно добувають знання - найпродуктивніші, що запам'ятовуються і необхідні. Вони розвивають логічне мислення, творчу і пізнавальну активність, підвищують інтерес до предмета, дають можливість зрозуміти, що оволодіння основами математики цікаво, цікаво і необхідно для сучасної людини

Різноманітність форм навчання: фронтальна, групова, індивідуальна.

Особливе місце на уроці зайняв метод вправ: усний рахунок, повторення, усний рахунок за новою темою, рішення задач за готовими кресленнями. З підведенням підсумків.

Закріпити знання, вміння, навички учнів по темі «Сума кутів трикутника»